Zeynep, ‘hayattaki en yaşlı köpek’ unvanına aday

Guinness Rekorlar Kitabı’na başvuruyu yapan 79 yaşındaki hayvansever Mehmet Armağan Akçay, ‘Zeynep’ için kıymetlendirme basamağının başladığını bildirdi.

Yaşının belirlenmesi emeliyle iki sefer denetimden geçen köpeğin üçüncü sıhhat denetimini ise veteriner tabip Reşat Nuri Aslan yaptı.

Muayenenin akabinde, “Bu unvanı almayı hakikaten hak ettiğini düşünüyorum” diyen Aslan, müracaat sürecinde yapılması gerekli tespitlere ait, “Bunların en değerlisi kemik tespiti, bunu da radyolojik muayenelerle yapıyoruz. Birtakım açılardan kemiklerinin röntgeni çekiliyor. Bir kemik yaşı tespiti yapılmaya çalışılıyor. Onun dışında da genel sıhhat durumu, vital bulguları değerlendiriliyor” bilgisini verdi.

ALTI KEDİ İLE TIPKI KONUTTA YAŞIYOR

“Zeynep, apartmandaki çocuklarla birlikte büyüdü” diyen sahibi 75 yaşındaki hayvansever Zehra Oya Buldu da köpeğinin altı kediyle tıpkı meskende yaşadığını ve dost canlısı olduğunu söyledi.

Buldu, bahar ve yaz aylarında dışarı çıkıp yürüyüş yaptıkları köpeğiyle vakit geçirmekten ötürü çok memnun olduğunu tabir etti.

Halen, 24 Eylül 2000’de ABD’de doğan Gino, ‘hayattaki en yaşlı köpek’ unvanına sahip bulunuyor. ‘Gelmiş geçmiş en yaşlı köpek’ unvanı ise 29 yıl 5 ay yaşayan Bluey isimli Avustralya’dan bir köpeğe ilişkin. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir