JAXA’ya ait roket motoru test sırasında patladı

Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı’nın geliştirdiği Epsilon S roketinin motoru Akita eyaletindeki Noshiro Roket Test Merkezi’nde mahallî saatle 09.00 sıralarında patladı. Testin başlamasından 57 saniye sonra meydana gelen patlama sonrası yangın çıktı. Test alanından alevlerin yükseldiği ve oluşan dumanın yüzlerce metre yüksekliğe ulaştığı görüldü. Çıkan yangının yaklaşık 2 saat içinde denetim altına alındığı açıklandı.
Kaza sırasında yaralanan kimsenin olmadığı öğrenilirken, patlamanın nedenini belirlemek üzere ayrıntılı soruşturma başlatıldı.

REKABET GÜCÜNÜ ARTIRMAYI HEDEFLİYOR

JAXA tarafından 2007’de geliştirilmeye başlanan Epsilon serisi roketlerin, teknoloji yardımıyla personellik ve fırlatma maliyetlerini azaltmak için tasarlandığı belirtiliyor. Katı yakıt kullanan Epsilon serisi roketlerin, bilimsel araştırma gayeli uyduları fırlatmak üzere daha evvel Japonya tarafından tasarlanan M-V serisinin yerini aldığı biliniyor. Evvelki Epsilon serisi roketlerin bir üst versiyonu olarak geliştirilen Epsilon S ise, uydu fırlatma konusunda ülkenin rekabet gücünü artırmayı hedefliyor.

5 MODELİ MUVAFFAKİYETLE FIRLATILDI

İlki 2013’te fırlatılan Epsilon serisi roketlerin 5 modeli daha evvel başarılı biçimde yörüngeye gönderilmiş, 2022’de ise Epsilon-6’ya yörüngeden saptığı gerekçesiyle kendi kendini imha etme talimatı verilmişti. JAXA geçtiğimiz Mart ayında ise ülkenin yeni amiral gemisi roketi H3’ün birinci fırlatma teşebbüsünün başarısızlıkla sonuçlandığını duyurmuştu. Rokete, havalandıktan kısa bir mühlet sonra kendini imha etme talimatı verildiği açıklanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir