CNN zirve öncesi diplomasi trafiğini yazdı: ABD büyükelçisi kilit rol oynadı

Amerikan CNN, Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğine vize vermesiyle sonuçlanan süreci mercek altına alarak, Joe Biden idaresinin uzun müddettir Ankara’nın halini değiştirmek için perde gerisi diplomasisi yürüttüğünü yazdı. CNN’in haberine nazaran ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeff Flake, Washington-Ankara çizgisinde yürüttüğü mesai ile sürecin kilit aktörü oldu.

İBRAHİM KALIN’I KONGRE’YE GÖTÜRDÜ

ABD’li diplomatların kamuoyuna iki hususun birbirinden farklı sıkıntılar olduğunu beyan etmesine karşın Türkiye’ye F-16 satışı konusunun İsveç’e onay sürecinde tesirli olduğunu yazan CNN, F-16 satışının önündeki en büyük pürüzlerden biri olan ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez’i tavrını değiştirme konusunda eski Arizona Senatörü olan Flake’in devreye girdiğini aktardı. Birçok sefer Washington’a giderek Kongre üyeleriyle temaslarda bulunan Flake’in, periyodun Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ı da geçen ilkbaharda Washington temaslarına dahil ettiği belirtildi.

Flake, ABD’nin Yunanistan Büyükelçisi George Tsunis’in de katıldığı görüşmelerde Kongre üyeleri ve Dış Bağlar Komitesi’ni F-16 satışı konusunda ikna gayretlerini sürdürürken, Biden idaresi yetkilileri de Türk mevkidaşlarıyla İsveç’e onay verilmesi konusunda aralık kaydetme eforlarını sürdürdü.

BIDEN, AIR FORCE ONE’DAN ARADI

Zirveden evvelki beş gün içinde ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile üç kez görüştü. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan da muhataplarıyla görüşürken, Biden ise Avrupa’ya yanlışsız yola çıktığında Air Force One başkanlık uçağından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile telefonda konuştu.

DÜNYA MERAK EDİYOR: BATI’YA YÖNELİŞİN SEBEBİ NE?

– Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğinde önünü açması ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Avrupa Birliği üyeliği sürecinin canlandırılması davetlerinin akabinde, Ankara’nın atılımının şifreleri çözülmeye çalışılıyor. Amerikan Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, Erdoğan’ın adımını üç faktör etrafında şekillendiğini yazdı.

1-Wagner isyanı: Wagner örgütünün 23 Haziran’daki silahlı isyanının Rusya Devlet Başkanı Putin’i zayıflamış gösterdiği ve Türkiye’yi Rusya ile bağlarını koparmadan Batılı müttefikleriyle yakınlaşma yoluna ittiği bedellendiriliyor.

2-Ekonomik durum: Türk iktisadını toparlama uğraşları devam ederken Ankara, Batılı ticaret ve finansman ortaklarıyla münasebetlerini olağanlaştırma arayışına girdi.

3-Seçim sonrası atmosferi: Seçimlerden zaferleçıkan Erdoğan’ın kampanya sürecinin geride kalmasıyla Batı aksisi telaffuzları geri plana alma imkânı doğdu.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir