Bitmeyen Korku: Bankacılık Krizi! SVB Batışı Etrafa Bulaşmadan Yönetilmeye Çalışılırken Fed’in Adımları Önemli

ABD’de Silicon Valley Bank (SVB) ve ardından kapanan Signature Bank batışları krizin sürmesi kaygısıyla piyasalarda tesirli oluyor. Tüm süreçlerin süratle geliştiği son iki günde, ABD ve Avrupa piyasaları gündeminde neler yaşandı? Alınan önlemler, hangi yatırım kurumu ne açıklama yaptı? Fed’den ne bekleniyor?

ABD’de start-uplar ve teşebbüs fonları özelinde hizmet veren Silicon Valley Bank (SVB) çöküşü gündemden düşmüyor.

Bankanın batışı 2008 travmasını tetiklerken, enflasyonla ve uğraş için faiz artışlarıyla boğuşan dünyada gelişmiş ülkelerin iktisatların kanat çırpan kelebeğin tüm dünyada esen bir fırtınaya dönüşmesinden korkuluyor. Bankanın, risk idaresi konusunda yanılgılarının, faiz artışlarının tesiriyle iflasa sürüklenmesi konuşulurken, bunun bankacılık dalında genele yayılan bir krizi tetiklemesinden de korkuluyor.

ABD Hazine Bakanlığı, SVB ve Signature Bank’ın kurtarılmayacaklarını açıklarken, tüm mevduatların garantide olduğu, vergi mükellefleri için hiçbir kayıp ortaya çıkmayacağını tabir ettiler.

Fed, bankalara mevduat sahiplerinin taleplerini karşılamaları ve bankacılık sistemini etkileyebilecek bir telaşın ortaya çıkmasının engellenmesi için yeni bir banka kredi kolaylığı açıkladı. Açıklamada, SVB ve Signature Bank’ın sahiplerinin yatırımlarını kaybedecekleri de vurgulandı.

ABD’de Fed’in enflasyonla çabada faiz artışları çok tartışılmıştı hala de tartışılmaya devam ediyor. Lakin ana sorunun bankanın risk idaresinden kaynaklı olduğu biliniyor.

Fed, batan SVB’de nezaret sorumluluğunu yerine getirip getirmediği konusunda gözden geçirme başlatırken, Lider Jerome Powell’ın açıklamasında, SVB’nin batmasının bankacılık sistemi konusunda tasalar ortaya çıkardığı ortamda ‘kapsamlı, şeffaf ve süratli bir gözden geçirme’ gerektiğini vurguladı.

WSJ’nin haberine nazaran, ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC), SVB’yi tekrar satmayı deneyeceğini tabir etti.

Kaynaklar, SVB’nin satılması için birinci teşebbüsün hafta sonu yapıldığını lakin başaralı olmadığını belirtirken, ikinci teşebbüsün ne vakit yapılacağı konusunda ise bilgi vermediler.

Ayrıca SVB Financial Group, bugünden itibaren MSCI endekslerinde yer almayacak.

HSBC, Cuma günü batan ABD merkezli Silicon Valley Bank’ın Birleşik Krallık’taki bağlı paydaşlığı SVB UK’i 1 GBP karşılığında satın almasının akabinde Banka’ya 2 milyar GBP likidite enjekte etmeyi planlıyor.

HSBC CEO’su Noel Quinn ve HSBC UK Başkanı Ian Stuart, Londralı teknoloji yatırımcıları ile yaptıkları görüşmede SVB UK’in faaliyetlerini alışıla geldiği üzere devam ettirmesinin sağlanması için milyarlarca GBP taahhüt edeceklerini vurguladı. SVB, ABD ve Birleşik Krallık’ta bilhassa teknoloji şirketleri için çok değerli bir kreditör ve hizmet sağlayıcı pozisyonunda bulunuyordu.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, ABD’de Silicon Valley Bank’ın batması sonrasında İngiliz bankaları için bir ‘sistemsel risk’ bulunmadığını söyledi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) üyesi Yannis Stournaras, Silicon Valley Bank’ın batmasının Euro Bölgesi bankalarına tesiri olmadığını söyledi.

Dün de Almanya Maliye Bakanı, Avrupa kurumlarının SVB’nin durumunu takip ettiklerini, ABD hükümeti ve finansal otoritelerinin SVB’nin bulaşıcı tesirlerine karşı kararlı biçimde hareket ettiklerini düşündüklerini söylemişti. 

İngiltere Hazinesi de SVB’nin HSBC’ye satılmasının BoE tarafından kolaylaştırıldığını ve SVB Birleşik Krallık müşterilerinin mevduatlarına ve bankacılık hizmetlerine olağan biçimde ulaşabileceklerini açıklamıştı.

Nomura, SVB’nin batışı sonrası Fed’in finansal istikrar risklerini değerlendirmeye gereksinim duyacağını öngörerek faiz indirimi beklediğini açıkladı.

Nomura analistleri, Fed’in gelecek hafta yapacağı toplantıda faizi 25 baz puan indireceğini ve nakdî sıkılaştırmada frene basacağını öngörüyorlar. Analistler SVB batmadan evvel Fed’den 50 baz puan artırım bekliyorlardı.

Goldman Sachs’dan Fed’in Mart toplantısında faizi değiştirmeyeceğini öngördü. Citigroup’a nazaran Fed’in finansal sistemdeki banka rezervlerinin ölçüsünü korumak ve tıpkı anda faizler konusunda şahin sinyalleri devam ettirmek için mali sıkılaştırma programını erken sona erdirmesi gerekebilir.

Fed’in SVB batışıyla hafta sonu ortaya koyduğu yeni Banka Dönemsel Fonla Programı’nın fonlama tansiyonundan kaçınmak için finansal sistemde ek rezervler yaratacağını belirten Citigroup, ‘Bu yeni programın nakdî gevşemenin bir biçimi haline gelmesi riski var’ derken, ‘Yeni Banka Dönemsel Fonlama Programı, mali genişlemenin (QE) bir başka ismi, Fed bilançosundaki varlık ölçünün büyüyecek ve rezervleri artıracak. Bununla birlikte teknik olarak Fed, rezervleri büyütürken menkul satın almayacak’ sözlerini kullandılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir