Biden’dan Afrikalı liderlere şaka: Fakir akrabalar gelip yemeğinizi yer ve kalması gerekenden daha uzun süre kalır, her birinizi ziyaret etmeye can atıyorum

ABD Başkanı Joe Biden‘ın Afrikalı başkanlara yaptığı espri gündem oldu. Biden, “Beni davet ettiğinizde kimilerinize ‘Ne istediğinize dikkat edin zira çıkıp gelebilirim’ demiştim. Yoksul akrabalar gelip yemeğinizi yer ve kalması gerekenden daha uzun müddet kalır. Her birinizi ülkelerinizde ziyaret etmeye can atıyorum” dedi.

Independent Türkçe’de yer alan habere nazaran; Beyaz Saray’da çarşamba günü düzenlenen resepsiyonda Afrikalı önderleri ağırlayan Biden, konuşmasında şu tabirleri kullandı:

“Bu tepe için Washington’a gelmenizden memnuniyet duyuyorum. Beni davet ettiğinizde kimilerinize ‘Ne istediğinize dikkat edin zira çıkıp gelebilirim’ demiştim. Yoksul akrabalar ebediyen gelir. Zenginlerse uğramaz. Yoksul olan gelip yemeğinizi yer ve kalması gerekenden daha uzun mühlet kalır. Her birinizi ülkelerinizde ziyaret etmeye can atıyorum.”

Pensilvanya eyaletinin Scranton kentinde emekçi sınıfı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen 80 yaşındaki başkan, kendisini sık sık “orta sınıfın temsilcisi” üzere lanse ediyor.

Biden, Afrika ülkelerine düzenleyeceği mümkün ziyarette kendisine eşi Jill Biden ve Lider Yardımcısı Kamala Harris‘in de eşlik edeceğini belirtti.

Ziyaret için tarih vermeyen lider, ekibinde Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Savunma Bakanı Lloyd Austin, Hazine Bakanı Janet Yellen, Ticaret Bakanı Gina Raimondo, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı Lideri Samantha Power ve ülkenin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield‘ın da yer alacağını söyledi.

ABD Başkanı, bu kişileri saydıktan sonra diğer bir espri daha yaptı. Biden, Onları geri göndereceğinize kelam verin. Onlara gereksinimim var. Hepsi gitmek istiyor lakin dönemeyeceklerinden endişeleniyorum” dedi. 

Biden, ikili münasebetleri geliştirmek istediğini de söyleyerek Afrika ülkelerine gelecek üç yılda 55 milyar dolar yardım yapmayı planladıklarını belirtti.

ABD lideri, Afrika Birliği’nin G20’ye daimi üye olarak katılması daveti da yaptı.

13-15 Aralık’ta yapılan etkinliklerle Biden idaresi, eski Lider Barack Obama’nın 2014’te birincisini gerçekleştirdiği ABD-Afrika Önderleri Tepesi’nin ikincisini 8 yıl ortadan sonra düzenlemiş oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir