Altının gram fiyatı 1.203 lira seviyesinden işlem görüyor

Altının gram fiyatı, yeni güne de düşüşle başlamasının akabinde saat 11.20 prestijiyle yüzde 0,5 azalışla 1.203 liradan süreç görüyor. Tıpkı dakikalarda çeyrek altın 1.970 lira, Cumhuriyet altını da 8.020 liradan satılıyor. Dün 1.979 dolardan günü tamamlayan altının ons fiyatı, şu dakikalarda yüzde 0,7 azalışla 1.966 dolardan alıcı buluyor.

ANALİSTLERİN DEĞERLENDİRMELERİ

Analistler, yarın açıklanacak ABD Merkez Bankası’nın ( Fed ) para siyaseti kararları öncesinde artan belirsizliklerin fiyatlamaları zorlaştırdığını tabir ederek, ABD ve Avrupa’da bankacılık bölümüne ait gelişmelerin de yakından takip edildiğini belirtti.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in yüzde 73 ihtimalle 25 baz puan faiz artıracağının öngörüldüğünü aktaran analistler, sene sonuna kadar ise 100 baz puanlık faiz indiriminin beklendiğini söyledi.

Analistler, bugün ABD’de ikinci el konut satışları ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde’ın açıklamalarının takip edileceğini belirterek, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.930 doların dayanak, 1.990 doların direnç pozisyonunda bulunduğunu kaydetti.

Kaynak: AA / İktisat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir