Gensoru sonrası Fransa alev alev! Gözaltı sayısı 243

Fransız basınındaki haberlere nazaran, başşehir Paris başta olmak üzere birçok kentte emeklilik ıslahatının hükümet tarafından mecliste oylamaya sunulmadan kabulü protesto edildi. Paris’te gece yarısına kadar devam eden şovlara polis sert müdahale ederken gözaltına alınanların sayısı 113’ten 243’e yükseldi.

Akaryakıt krizi başladı

Öte yandan ıslahata karşı akaryakıt rafinelerinde yapılan grevler nedeniyle ülkede akaryakıt sorunu baş gösterdi.

Birçok bölgede akaryakıt istasyonlarında uzun kuyruklar oluşurken kimi rafinerilerde greve gidenlerin bir kısmı için valilik “zorla çalıştırma” prosedürünü uygulamaya koydu.

Emeklilik ıslahatı kitlesel protestolara karşın kabul edildi

Fransa’da muhalefetin emeklilik ıslahatına ait hükümete karşı meclise sunduğu 2 gensoru önergesinin de reddedilmesiyle, ıslahat dün son olarak kabul edilmişti. Emeklilik yaşını kademeli olarak 64’e çıkaracak ıslahatla bir kişinin 2027’de emeklilik maaşının tamamını alabilmesi için 43 yıl boyunca prim ödemiş olması gerekecek.

Reforma karşı çıkanlar, emeklilik yaşının 2 yıl daha uzatılmasına karşı çıkıyor. Fransa Başbakanı Elisabeth Borne, 16 Mart’ta bir yasa tasarısının Meclisten oylama yapılmadan geçmesini sağlayan ilgili anayasa hususunu, emeklilik ıslahatına ait tasarı için devreye koyduğunu açıklamıştı.

Başbakan’ın açıklamasının ardından ülkede yapılan protesto ve şovlar şiddet olaylarına sahne olmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir